Tulipany w donicy – szybka i bezproblemowa hodowla

Tulipany to jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych roślin cebulowych, kwitnących wiosną i latem. Dzięki temu są elementem wielu rabat ogrodowych. Jednak osoby nie posiadające wystarczająco dużego ogrodu lub które po prostu chcą mieć piękne kwiaty na tarasach w donicach nie muszą z nich rezygnować. Tulipany w donicy są również piękną i wytrzymałą ozdobą.

Kwiaty tulipanów w donicach

Tulipany do donic, podobnie jak te do ziemi, powinniśmy sadzić już na jesieni, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami wiosną. Tylko pamiętajcie, że do donic najlepiej pasują odmiany karłowate. Odmiany wysokie nie sprawdzają się, gdyż ich pędy nadmiernie się wyciągają, przez co kwiaty przewieszają się i przestają być atrakcyjne.

Szybka uprawa tulipanów

W donicach możemy uprawiać zarówno tradycyjnie tulipany, sadząc je na jesień do dużych donic, wypełnionych przepuszczalną, lekko kwaśną ziemią kwiatową.
Jednak jeśli nie chcemy czekać, możemy również pędzić tulipany w donicy, czyli przyspieszyć ich uprawę i mieć piękne, żywe kwiaty nawet w styczniu. Taka szybka uprawa zaczyna się również jesienią, podczas której zapewniamy cebulką kwiatowym temperaturę od zera do dziewięciu stopni, przez 3-4 miesiące. Ważne jest również, by cebulki były duże, zdrowe i nieuszkodzone w jakikolwiek mechaniczny sposób. Wybrane cebule w październiku sadzimy do donicy z lekko kwaśną ziemią kwiatową z dodatkiem piasku. Pamiętać należy o odpływie i warstwę drenażu, dzięki czemu nie zalejemy roślin. Cebule sadzimy przy tym dość gęsto – co 3-4 centymetry, a także dość płytko – tak, żeby wierzchołek cebuli znajdował się tuż nad powierzchnią ziemi.
Taką donicę wystawiamy na taras lub do ogrodu, aż do czasu pierwszych przymrozków. Późną jesienią donicę umieszczamy w przewiewnym, chłodnym pomieszczeniu o temperaturze od 0 do 5 stopni. Po trzech miesiącach przenosimy w miejsce cieplejsze, gdzie będzie około 10 stopni. Jednak nadal musi być to ciemne miejsce. Po tygodniu pędy powinny mieć oko 5-8 centymetrów wysokości. Wtedy wnosimy je do mieszkania i systematycznie podlewamy.
I to tyle – mamy piękne tulipany w środku zimy.

Author: dartstyl.com.pl