Jak podświetlić obraz, zdjęcie lub lustro?

Do podświetlania obrazów, fotografii, luster i innych dekoracji ściennych najlepiej nadają się tzw. kinkiety obrazowe. Co wyróżnia ten typ oświetlenia ściennego i jakie kinkiety wybrać, by były spójne z wystrojem? Podpowiadamy!

Obraz ulubionego artysty, nowoczesna grafika, rodzinne fotografie, kolorowy kwiat, pamiątki z egzotycznych wakacji czy hasło motywacyjne – przedmioty, które wieszamy na ścianach sprawiają, że nasze mieszkanie nabiera w pełni indywidualnego charakteru, przywołuje wspomnienia i przypomina o wyjątkowych doświadczeniach. Dekoracje, które mają dla nas szczególną wartość, zasługują na odpowiednie wyeksponowanie. Z tym wyzwaniem najlepiej radzą sobie tzw. kinkiety obrazowe. To oświetlenie ścienne o specjalnej, wydłużonej konstrukcji i minimalistycznym designie. Świetnie współgra z geometrią obrazów, zdjęć czy luster – bez odciągania uwagi od tego, co powinno być w centrum zainteresowania.

Zalety kinkietów obrazowych

Obrazowe kinkiety ścienne skonstruowane są tak, by skutecznie i równomiernie oświetlać element dekoracyjny oraz podkreślać jego niepowtarzalny urok – bez rzucania cieni. Same w sobie również mogą zdobić wnętrza. W sklepach z oświetleniem znajdziesz wiele ciekawych modeli, dzięki którym poczujesz się w swoim mieszkaniu jak w galerii sztuki.

Oświetlenie lustra

Łącząc kinkiety obrazowe z lustrem, lepiej doświetlimy pomieszczenie, dodamy mu głębi orz wyeksponujemy urok dekoracyjnej ramy, która często otacza taflę. Kinkiety do łazienki sprawdzają się przede wszystkim przy lustrze (zwykle mocowane są po obu jego stronach) lub nad nim. Wzmacniają funkcję użytkową zwierciadła, ułatwiając wykonywanie makijażu i golenie się.

Jakie lampy obrazowe wybrać?

Wybór kinkietów do oświetlania dekoracji ściennych zależy przede wszystkim od docelowego miejsca działania oraz roli, jaką mają one pełnić. Sklepy z oświetleniem oferują wiele różnych typów lamp na ścianę: od modeli bardzo prostych, dyskretnie wtapiających się w wystrój, po fantazyjne, stylizowane kinkiety, które przyciągają uwagę równie mocno, jak podświetlana dekoracja. Dzięki tak szerokiemu wyborowi, każdy powinien znaleźć kinkiet odpowiadający eksponowanemu przedmiotowi i całemu wystrojowi. Jeśli szukasz kinkietów do łazienki, pamiętaj, aby kupowanie oświetlenie posiadało odpowiedni poziom szczelności, ponieważ lampy zamontowane w strefie umywalkowej, gdzie zwykle znajduje się lustro, muszą być odporne na wysoką wilgotność powietrza.

Spójność z pozostałymi źródłami światła

Obawiasz się, że kinkiety obrazowe zakłócą stylistyczną spójność wnętrza? Niepotrzebnie. Dzięki prostej, smukłej formie, „obrazówki” mogą być jednymi z kilku zastosowanych w pomieszczeniu źródeł światła. Świetnie odnajdują się nawet w towarzystwie bogato zdobionych, stylizowanych kinkietów, obszernych żyrandoli, nowoczesnych lamp podłogowych czy dekoracyjnych lampek stołowych.

Author: dartstyl.com.pl