Gniecione ziarno kukurydzy to inaczej śrutowane ziarno kukurydzy, które jest niezwykle wartościowa z uwagi na zawartość energii dostarczanej, chociażby wysokowydajnym krowom mlecznym. Jedynym problemem kukurydzy gniecionej jest kosztowne dosuszenie takiego ziarna.
Dla jakich zwierząt kukurydza gnieciona?
Dla bydła wskazaną formą zakiszanego ziarna jest ziarno gniecione, gdyż jest wolniej rozkładana w żwaczu. Dzięki temu spora część skrobi dostaje się do jelita cienkiego, gdzie podlega strawieniu. To z kolei pozwala na lepsze wykorzystanie energii przez zwierzęta. Kiszonka z gniecionego ziarna nie jest polecana pod koniec laktacji, gdyż grozi to nadmiernym otłuszczeniem zwierzęcia.
Najważniejsze zalety skarmiania krów gniecionym ziarnem kukurydzy
Kukurydza zgnieciona jest zalecana krowom w szczycie laktacji w ilości 8–10 kg kiszonego ziarna kukurydzy każdego dnia. Taka miara pokrywa potrzeby produkcyjne na około 2 litry mleka krowiego o zawartości tłuszczu 4%. Kiszonka z kukurydzy gniecionej jest przeznaczona dla wszystkich wiekowych i żywieniowych grup, na jakie rolnik podzielił stado. Kiszonka z tego ziarna posiada wysoką koncentrację energii. Gniecione ziarno kukurydzy wykazuje korzystne działanie drażniąco, które przyczynia się do zwiększonego wydzielania śliny będącej dobrym buforem.
Dla jakich zwierząt jeszcze odpowiednia jest gnieciona kukurydza?
Gnieciona kukurydza jest również odpowiednia dla drobiu, gdyż jest o 20% lepiej przyswajalna od innych form ziarna, a do tego temperatura gniecenia nie niszczy białka. Gnieciona kukurydza jest odpowiednią karmą dla bażantów, gęsi, indyków, kaczek, kur i przepiórek. Zapewnia poprawę ogólnej kondycji, wyższą nieśność, poprawę przemiany materii, apetytu oraz wspomaganie wzrostu. Tłuszcz z kukurydzy jest bogaty w witaminę E i ksantofile, dzięki czemu otrzymamy intensywniejsze zabarwienie żółtek. Kukurydza znajduje się także w paszy dla koni. Powodem jest mała ilość włókna surowego, a dużo skrobi i trochę mniej białka. Ziarno kukurydzy to idealna pasza dla koni w ciężkim treningu lub w trakcie rozbudowywaniu masy mięśniowej. Gniecione ziarno kukurydzy to komponent paszowy do żywienia:
- krów mlecznych w okresie pierwszych 100 dni laktacji,
- bydła opasowego,
- trzody chlewnej,
- drobiu.
Kiszone gniecione ziarno kukurydzy stymuluje namnażanie bakterii w żwaczu i wydłuża czas rozkładu skrobi i białka w układzie pokarmowym. Gniecione ziarno u bydła mlecznego poprawia proces trawienia i podnosi zawartość tłuszczu w mleku. Dodatkowo ma bardzo dobry wpływ na żołądek krowy, które się już nie zakwaszają. Jednak gniecione ziarno powinno być w krótkim czasie skarmione.
Proces gniecenia ziaren przebiega przy użyciu walców usytuowanych blisko siebie. Rozmiar szczeliny jest regulowany zwykle przez sprężynę dociskową. Do gniecenia można zastosować dwie lub trzy sztuki walców. Ziarno przeznaczone do gniecenia powinno charakteryzować się wilgotnością na poziomie 14-16%, gdyż większe zawilgocenie może powodować obklejanie się ziaren na walcach.
Najnowsze komentarze